Kakšna je organizacijska energija slovenskih podjetij v letu 2024
Organizacijska energija je nevidni pogon, ki usmerja organizacije, podjetja in time k uspehu. Je kombinacija navdušenja, osredotočenosti in povezanosti zaposlenih, ki vodi do inovacij, višjeje produktivnosti in trajnostnih rezultatov. Merjenje organizacijske energije omogoča, da razumemo trenutne izzive in priložnosti, ki jih skriva kultura naše organizacije. Daje nam vpogled v to, kje izgubljamo energijo in kje jo lahko okrepimo.
17. januarja 2025 smo predstavili rezultate merjena organizacijska energija za leto 2024. Organizacijsko energijo kontinuirano spremljamo že od leta 2016 in odkrivamo, koliko produktivne energije premorejo podjetja in organizacije. Le to merimo skozi matriko štirih vrst energij, poleg energije produktivnosti so lahko prisotne še energija udobja, energija malodušja ter energija razjedanja. Kajpak slednji dve predstavljata nekakovostni energiji in s tem odvzemata podjetju ustvarjalni ter konkurenčni naboj.
V skupaj sodelujočih 48 podjetjih in organizacijah smo izmerili naslednje povprečne vrednosti energijskih lestvic:
Energija produktivnosti = 71 (na lestvici od 0-100; optimalno 80 ali več)
Energija udobja = 71 (na lestvici od 0-100; optimalno 70 ali več)
Energija malodušja = 29 (na lestvici od 0-100; optimalno do 25 ali manj)
Energija razjedanja = 34 (na lestvici od 0-100; optimalno do 25 ali manj)
Kazalci so se pri energiji udobja, energiji malodušja ter energiji razjedanja (vsaka energija se meri v razponu od 0-100 točk) nekoliko izboljšali glede na predhodno leto, medtem ko energija produktivnosti ostaja enaka na ravni leta 2023.
V letu 2024 produktivna energija ostaja enaka kot v preteklem letu, energija udobja jse je zvišala za 1 točko. prav tako pa sta se za 1 točko znižali energija malodušja ter energija razjedanja – obe za 5 točk.
Enotni indeks organizacijske energije, ki predstavlja razmerje med kakovostnimi (energija produktivnost in energija udobja) ter nekakovostnimi (energija razjedanja in energija malodušja) energijami se je v letu 2024 zopet nekoliko dvignil ter znaša 2,25 (leta 2023 je znašal 2,19).
V gospodarstvu več zmagovalne energije
Letos se je gospodarski sektor bolje odrezal v primerjavi z negospodarskim in dosegel povprečni indeks 2,54, negospodarski sektor pa 2,05. Razlika je najbolj očitna pri energiji razjedanja, kjer gospodarski sektor dosega 31 točk, negospodarski sektor pa za 6 točk več (37 točk).
Prejemniki certifikatov dobre organizacijske energije 2024
Dober indeks organizacijske energije (2,50 ali več) izkazale tri organizacije, ki smo jim podelili certifikat Dobra organizacijska energija.
Certifikat Dobre energije so prejeli
- STO Slovenska turistična organizacija z indeksom: 2,61
- DeweSoft iz Trbovelj z indeksom 2,64 in
- RLS Merilna tehnika iz Žej pri Komendi z indeksom: 3,64
Prejemnikom certifikatov iskreno čestitamo.
RLS Merilna tehnika, zmagovalec izbora
RLS Merilna tehnika, s sedežem v Komendi, je vodilno podjetje na področju razvoja in proizvodnje naprednih magnetnih dajalnikov pomika in zasuka. Od ustanovitve leta 1989 se je podjetje razvilo v globalnega ponudnika senzorjev, ki omogočajo vrhunsko natančnost in zanesljivost v številnih industrijah. Njihovi izdelki so prisotni v najnaprednejših tehnologijah po vsem svetu, od robotike in medicinskih sistemov do industrijske avtomatizacije. Strateško partnerstvo z britanskim podjetjem Renishaw plc., jim omogoča dostop do vrhunskih raziskovalnih virov. Kljub temu RLS ohranja svojo slovensko identiteto ter z ustvarjalnostjo in znanjem slovenskih strokovnjakov prispeva k skupnemu uspehu. Vrednote podjetja se zrcalijo v odnosu do dela, sodelavcev, partnerjev ter naravnega in družbenega okolja. Verjamejo, da prihodnost pripada tistim, ki znajo združiti strast, znanje in trajnostno vizijo.
DEWESoft
Dewesoft je simbol inovacij, strasti in trdnega prepričanja, da je prihodnost v tehnologiji, ki povezuje ljudi in rešitve. Podjetje gradi prihodnost z inovativnimi in visokotehnološkimi merilnimi sistemi, ki omogočajo precizno zajemanje podatkov v avtomobilski, vesoljski, letalski in energetski industriji.Je eno redkih podjetij, kjer zaposleni niso le ključni gradniki uspeha, ampak tudi solastniki podjetja. Ta model solastništva spodbuja pripadnost, motivacijo in dolgoročno zavezanost vseh članov ekipe. Z več kot 20 podružnicami po svetu in partnerji v več kot 50 državah je Dewesoft sinonim za vrhunsko tehnologijo in zanesljivost. Njihovi produkti so prisotni pri največjih svetovnih projektih, od raziskovanja vesolja do razvoja električnih avtomobilov. Podjetje aktivno podpira tudi razvoj regije Zasavje. S projekti, kot so izobraževalni programi, sodelovanje z mladimi talenti in spodbujanje trajnostnega razvoja, so dokaz, da je mogoče združiti poslovni uspeh in pozitiven vpliv na okolje.
STO Slovenska turistična organizacija
STO deluje kot strateški partner slovenskega turističnega gospodarstva, s ciljem oblikovati Slovenijo kot privlačno destinacijo za obiskovalce, ki iščejo avtentičnost, naravne lepote, bogato kulturno dediščino ter trajnostne izkušnje. STO je ustvarila celovit sistem trajnostnih certifikatov, ki povezuje destinacije in ponudnike pod krovno znamko Slovenia Green. Zgradili so blagovno znamko”I Feel Slovenia, ki odraža harmonijo med naravo, kulturo in ljudmi. S kampanjami, kot so “Slovenia, My Way” in “Green. Active. Healthy.”, so okrepili digitalno prisotnost Slovenije ter privabila obiskovalce z vsega sveta. STO je zavezana ustvarjanju organizacijske kulture, ki spodbuja osebno in strokovno rast zaposlenih ter zagotavlja ravnovesje med delom in zasebnim življenjem. S svojim poudarkom na trajnosti, inovacijah in odgovornem ravnanju z zaposlenimi dokazuje, da je uspeh trajnosten, kadar temelji na spoštovanju, zaupanju in razvoju ljudi. S Slovensko turistično organizacijo Slovenija ostaja sinonim za zeleno, trajnostno in človeško prijazno destinacijo, kjer so ljudje v ospredju vsake zgodbe o uspehu.